Strona Główna  »  Bez kategorii   »   Ropień zęba – leczenie i przyczyny powstania
2022-03-31
Bez kategorii

Ropień zęba – leczenie i przyczyny powstania

Czym jest ropień zęba?

Ropień zęba to stan zapalny, który pojawia się w okolicy tkanek otaczających wierzchołek korzenia. W wyniku ich uszkodzenia i zniszczenia powstaje zbiornik, który wypełnia ropa. W niej znajdują się bakterie oraz resztki obumarłych komórek. Pojawiające zmiany są bardzo bolesne. Ich pojawienie powinno stać się sygnałem do jak najszybszej wizyty u specjalisty.

Ze względu na nasilenie pojawiających się zmian ropień pod zębem dzielony jest na stadia rozwoju. Ropień okołowierzchołkowy to początkowa faza choroby, stan zapalny obejmuje tkanki okołowierzchołkowe. Pacjent odczuwa, jak gdyby jego ząb był wysadzany z zębodołu. Ból w szczególności nasila się w pozycji leżącej, przy nadgryzaniu i przy zmianach temperatury. Ropień podokostnowy jest najostrzejszą fazą zapalenia. Na tym etapie dochodzi do odwarstwienia okostnej. Dolegliwości bólowe są dużo bardziej intensywne, promieniują również na inne zęby. Dziąsło jest zaczerwienione i często obrzęknięte. Tej fazie towarzyszyć może również podwyższona temperatura ciała.

Ostatnim stadium rozwoju ropnia jest ropień podśluzówkowy. Ropny wysięk przebija się przez kość wyrostka zębodołowego i okostną pod błoną śluzową. Wydzielina często wydostaje się wtedy do jamy ustnej. Ból łagodnieje, ale zwiększa się obrzęk dziąsła. Stan zapalny trwa jednak nadal i może się rozprzestrzeniać.

Kiedy najczęściej pojawia się ropień pod zębem?

Ropne zapalenie zęba może mieć wiele przyczyn. Najczęściej choroba pojawia się wyniku nieleczonej próchnicy oraz zapaleń przyzębia. Należy pamiętać, że w naszej jamie ustnej panują idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów. Sprzyjają temu przede wszystkim odpowiednia temperatura o duża wilgotność.

Jeśli cierpmy na próchnicę, to bakterię łatwiej przedostają się do miazgi, w której bez problemu mogą się rozwijać tworząc toksyny. Powstałe w ten sposób zakażenie rozprzestrzenia się do kanałów korzeniowych, a następnie do tkanek okołowierzchołkowych. Powoduje to ich ostre, ropne zapalenie w wyniku którego powstaje ropne zapalenie zębodołu.

Ropień zęba powstaje również w wyniku źle przeprowadzonego leczenia stomatologicznego. Bywa skutkiem obnażenia miazgi podczas opracowywania ubytku próchnicowego. Często przyczyną schorzenia jest złamania korony zęba lub jest ono powikłaniem leczenia endodontycznego.

Ropień zęba – sposób leczenia

Przede wszystkim należy pamiętać, że ropień pod zębem leczymy w gabinecie dentystycznym. Samodzielne uporanie się z chorobą jest niemożliwe. Domowe sposoby mogą jedynie złagodzić objawy, ale nie wyleczą stanu zapalnego. Bagatelizowanie dolegliwości może prowadzić do licznych powikłań.

Podstawą w leczeniu ropnia jest usunięcie nagromadzonej ropy oraz wygaszenie stanu zapalnego. W przypadku pojawienia się mocno zaawansowanych zmian koniecznym jest usuwanie korzenia zęba z ropą.

Na etapie ropnia okołowierzchołkowego ropę często udaje się odprowadzić podczas leczenia kanałowego. Podczas zabiegu dentysta usuwa chorą miazgę i oczyszcza kanały. Następnie dokonuje ich wypełnienia i odbudowuje korę zęba. Jeśli mamy do czynienia z fazą ropnia podokostnowego lub podśluzówkowego, stomatolog nacina ropień, by wydzielina mogła swobodnie wypłynąć. Wszystko odbywa się przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego.

Jak długo schodzi ropa z zęba? Nie da się tego dokładnie określić. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy koniecznym jest zastosowanie mechanicznego sposobu odsączenia nagromadzonej ropy.

Ropień zęba – możliwe powikłania

Powikłania nieleczonego ropnia zęba mogą być bardzo poważne i w rezultacie doprowadzić do zagrożenia zdrowia i życia. Stan zapalny może się rozprzestrzenić na inne zęby, ozębną, kości, zatoki, skórę, a nawet mózg. W najgorszym przypadku może dojść do sepsy lub zapalenia opon mózgowych.

Jeśli pojawią się niepokojące objawy, to w pierwszej kolejności pacjent powinien udać się do lekarza specjalisty. Schorzenia nie jesteśmy w stanie wyleczyć domowymi sposobami. Nawet, jeśli ropień zęba sam pęknie. Tylko stomatolog w odpowiedni sposób oczyści zainfekowany obszar i upewni się, że stan zapalny się nie rozprzestrzenia. Często koniecznością jest również przeprowadzenie leczenia zęba, który stał się przyczyną infekcji.

Ropień zęba to choroba dokuczliwa i w niektórych przypadkach niebezpieczna. Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się choroby, to należy pamiętać o odpowiedniej higienie jamy ustnej i regularnych wizytach w gabinecie dentystycznym.

//BLOG

Jesteśmy na czasie

31 marca 2022

Ropień zęba – leczenie i przyczyny powstania

Czym jest ropień zęba? Ropień zęba to stan zapalny, który pojawia się w okolicy tkanek otaczających wierzchołek korzenia. W wyniku ich uszkodzenia i zniszczenia powstaje zbiornik, który wypełnia ropa. W niej znajdują się bakterie oraz resztki obumarłych komórek. Pojawiające zmiany są bardzo bolesne. Ich pojawienie powinno stać się sygnałem do jak najszybszej wizyty u specjalisty. […]

Czytaj dalej

31 marca 2022

Grzybica jamy ustnej – Przyczyny i Leczenie

Czym jest grzybica jamy ustnej? Grzybica jamy ustnej jest najczęściej występującą choroba błon śluzowych jamy ustnej. Kandydoza (tak inaczej określa się to schorzenie) wywoływana jest przez drożdżaki z rodzaju Candida. Często objawy choroby są niepozorne. Pojawiają się zajady, biały nalot na języku, odczuwalna jest suchość w jamie ustnej lub pieczenie. Żadnej z tych dolegliwości nie […]

Czytaj dalej

18 lutego 2022

Witaj, świecie! 2

To jest zajawka. odrębna część posta, którą możesz edytować niezależnie od treści wpisu. Miejsce do edycji znajduje się w pasku bocznym na stronie edycji tego posta

Czytaj dalej

Umów się na wizytę

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Morbi iaculis magna sit amet tortor tempor convallis. Donec pharetra dictum justo, a tristique libero commodo nec. Aliquam efficitur

EstheDent
ul. Grójecka 214, lok. U-9,
02-390 Warszawa
pon.-pt.: 10.00-20.00

2021 Esthedent. Projekt i wdrożenie: onespark.pl.