Strona Główna  »  Bez kategorii   »   Ropień zęba – leczenie i przyczyny powstania
2022-03-31
Bez kategorii

Ropień zęba – leczenie i przyczyny powstania

Czym jest ropień zęba?

Ropień zęba to stan zapalny, który pojawia się w okolicy tkanek otaczających wierzchołek korzenia. W wyniku ich uszkodzenia i zniszczenia powstaje zbiornik, który wypełnia ropa. W niej znajdują się bakterie oraz resztki obumarłych komórek. Pojawiające zmiany są bardzo bolesne. Ich pojawienie powinno stać się sygnałem do jak najszybszej wizyty u specjalisty.

Ze względu na nasilenie pojawiających się zmian ropień pod zębem dzielony jest na stadia rozwoju. Ropień okołowierzchołkowy to początkowa faza choroby, stan zapalny obejmuje tkanki okołowierzchołkowe. Pacjent odczuwa, jak gdyby jego ząb był wysadzany z zębodołu. Ból w szczególności nasila się w pozycji leżącej, przy nadgryzaniu i przy zmianach temperatury. Ropień podokostnowy jest najostrzejszą fazą zapalenia. Na tym etapie dochodzi do odwarstwienia okostnej. Dolegliwości bólowe są dużo bardziej intensywne, promieniują również na inne zęby. Dziąsło jest zaczerwienione i często obrzęknięte. Tej fazie towarzyszyć może również podwyższona temperatura ciała.

Ostatnim stadium rozwoju ropnia jest ropień podśluzówkowy. Ropny wysięk przebija się przez kość wyrostka zębodołowego i okostną pod błoną śluzową. Wydzielina często wydostaje się wtedy do jamy ustnej. Ból łagodnieje, ale zwiększa się obrzęk dziąsła. Stan zapalny trwa jednak nadal i może się rozprzestrzeniać.

Kiedy najczęściej pojawia się ropień pod zębem?

Ropne zapalenie zęba może mieć wiele przyczyn. Najczęściej choroba pojawia się wyniku nieleczonej próchnicy oraz zapaleń przyzębia. Należy pamiętać, że w naszej jamie ustnej panują idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów. Sprzyjają temu przede wszystkim odpowiednia temperatura o duża wilgotność.

Jeśli cierpmy na próchnicę, to bakterię łatwiej przedostają się do miazgi, w której bez problemu mogą się rozwijać tworząc toksyny. Powstałe w ten sposób zakażenie rozprzestrzenia się do kanałów korzeniowych, a następnie do tkanek okołowierzchołkowych. Powoduje to ich ostre, ropne zapalenie w wyniku którego powstaje ropne zapalenie zębodołu.

Ropień zęba powstaje również w wyniku źle przeprowadzonego leczenia stomatologicznego. Bywa skutkiem obnażenia miazgi podczas opracowywania ubytku próchnicowego. Często przyczyną schorzenia jest złamania korony zęba lub jest ono powikłaniem leczenia endodontycznego.

Ropień zęba – sposób leczenia

Przede wszystkim należy pamiętać, że ropień pod zębem leczymy w gabinecie dentystycznym. Samodzielne uporanie się z chorobą jest niemożliwe. Domowe sposoby mogą jedynie złagodzić objawy, ale nie wyleczą stanu zapalnego. Bagatelizowanie dolegliwości może prowadzić do licznych powikłań.

Podstawą w leczeniu ropnia jest usunięcie nagromadzonej ropy oraz wygaszenie stanu zapalnego. W przypadku pojawienia się mocno zaawansowanych zmian koniecznym jest usuwanie korzenia zęba z ropą.

Na etapie ropnia okołowierzchołkowego ropę często udaje się odprowadzić podczas leczenia kanałowego. Podczas zabiegu dentysta usuwa chorą miazgę i oczyszcza kanały. Następnie dokonuje ich wypełnienia i odbudowuje korę zęba. Jeśli mamy do czynienia z fazą ropnia podokostnowego lub podśluzówkowego, stomatolog nacina ropień, by wydzielina mogła swobodnie wypłynąć. Wszystko odbywa się przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego.

Jak długo schodzi ropa z zęba? Nie da się tego dokładnie określić. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy koniecznym jest zastosowanie mechanicznego sposobu odsączenia nagromadzonej ropy.

Ropień zęba – możliwe powikłania

Powikłania nieleczonego ropnia zęba mogą być bardzo poważne i w rezultacie doprowadzić do zagrożenia zdrowia i życia. Stan zapalny może się rozprzestrzenić na inne zęby, ozębną, kości, zatoki, skórę, a nawet mózg. W najgorszym przypadku może dojść do sepsy lub zapalenia opon mózgowych.

Jeśli pojawią się niepokojące objawy, to w pierwszej kolejności pacjent powinien udać się do lekarza specjalisty. Schorzenia nie jesteśmy w stanie wyleczyć domowymi sposobami. Nawet, jeśli ropień zęba sam pęknie. Tylko stomatolog w odpowiedni sposób oczyści zainfekowany obszar i upewni się, że stan zapalny się nie rozprzestrzenia. Często koniecznością jest również przeprowadzenie leczenia zęba, który stał się przyczyną infekcji.

Ropień zęba to choroba dokuczliwa i w niektórych przypadkach niebezpieczna. Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się choroby, to należy pamiętać o odpowiedniej higienie jamy ustnej i regularnych wizytach w gabinecie dentystycznym.

//BLOG

Jesteśmy na czasie

18 sierpnia 2022

Czym jest higienizacja zębów?

Pierwszy kontakt z gabinetem stomatologicznym to zazwyczaj przegląd profilaktyczny. Za nim jest zalecana higienizacja – i to krok do zdrowia. Mówiąc wprost, higienizacja to inaczej zabieg czyszczenia zębów. Zaczyna się on od skalingu. Czyli od usunięcia kamienia nazębnego, który zbiera się w okolicach przy dziąsłowych, ale również i pod dziąsłem. Następnie higienistka wykonuje piaskowanie – […]

Czytaj dalej

18 sierpnia 2022

Choroby przyzębia i ich wpływ na organizm

Paradontoza, czyli choroba infekcyjna tkanek przyzębia jest tragiczną w skutkach chorobą, która wciąż pozostaje poważnym problemem wielu pacjentów. Jak powstaje, jakie są objawy i co ma na nią wpływ? Wiedza społeczeństwa na temat paradontozy i pierwszych objawów jest wciąż niewielka. Pacjenci często lekceważą pierwsze oznaki problemu, ponieważ we wczesnym stadium objawy nie są specyficzne tj. […]

Czytaj dalej

31 marca 2022

Ropień zęba – leczenie i przyczyny powstania

Czym jest ropień zęba? Ropień zęba to stan zapalny, który pojawia się w okolicy tkanek otaczających wierzchołek korzenia. W wyniku ich uszkodzenia i zniszczenia powstaje zbiornik, który wypełnia ropa. W niej znajdują się bakterie oraz resztki obumarłych komórek. Pojawiające zmiany są bardzo bolesne. Ich pojawienie powinno stać się sygnałem do jak najszybszej wizyty u specjalisty. […]

Czytaj dalej

Umów się na wizytę

Potrzebujesz pomocy? Fachowego doradztwa i skutecznego leczenia w komfortowych warunkach, pod okiem wykwalifikowanego personelu? Zapraszamy! Nasi specjaliści czekają na ciebie.

EstheDent
ul. Grójecka 214, lok. U-9,
02-390 Warszawa Ochota
pon.-pt.: 10.00-20.00

2021 Esthedent. Projekt i wdrożenie: onespark.pl.