Strona Główna  »     »   Toksyna botulinowa

//MEDYCYNA ESTETYCZNA

Toksyna botulinowa

Botoks

Toksyna butolinowa znana jest większości osób pod nazwą botoks. To silna toksyna biologiczna, która wytwarzana jest przez beztlenową pałeczkę Clostridium botulinum. Substancja ta jest zarejestrowana jako lek, co oznacza, że podawana może być wyłącznie przez lekarza, który posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie w zakresie jej stosowania.

Chcemy w tym miejscu zaznaczyć różnicę między toksyną butolinową, a kwasem hialuronowym. Często pacjenci uważają te substancje za równoważne zamienniki. Kwas hialuronowy pozwala na wypełnianie zmarszczek statycznych, które nie mają bezpośredniego związku ze skurczaniem i rozkurczaniem się mięśni. Toksyna z kolei sprawdza się redukcji zmarszczek dynamicznych, które mają związek z intensywna mimiką twarzy.

Co to jest botoks i jak działa

Botoks jest preparatem bardzo często stosowanym w medycynie estetycznej. Wykorzystywany jest przede wszystkim w celu wygładzenia zmarszczek mimicznych, kurzych łapek czy zmarszczek na czole. Ale nie tylko?

Nie każdy wie, że toksyna butolinowa, którą właśnie jest botoks jest naturalną trucizną, która w niewielkich dawkach może być również stosowana w neurologii i dermatologii. Wykorzystywana jest do wielu zabiegów związanych z funkcjonowaniem mięśni i nerwów.

Odznacza się działaniem terapeutycznym.

Jak działa? Iniekcja toksyny powoduje blokowanie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, co prowadzi do rozluźnienia mięśni. Preparat działa tylko w obrębie mięśni, do których został wstrzyknięty. Zapobiega skurczowi tych mięśni oraz marszczeniu się skóry. W efekcie jego działania mięśnie i skóra rozluźniają się.

Aby efekty były zadowalające, a sam zabieg bezpieczny należy pamiętać, by przeprowadził go doświadczony specjalista. Nasza klinika w Warszawie oferuje zabiegi ostrzykiwania botoksem, które wykonują doświadczeni lekarze.

Dlaczego warto skorzystać z zabiegu botoksem

Przychodzi taki moment w życiu, kiedy upływający czas zaczyna zostawiać zauważalne ślady na naszym ciele. Proces starzenia zaczyna przybierać na sile, co często wpływa na nasze poczucie komfortu. Bo któż nie chciałby wyglądać pięknie i młodo jak najdłużej to tylko możliwe. Na szczęście istnieją rozwiązania, które pozwalają ograniczyć lub opóźnić niechciane efekty…

Ostrzykiwanie botoksem to jeden z najbardziej popularnych zabiegów, który niweluje różnego rodzaju zmarszczki: zmarszczki mimiczne czy kurze łapki.

Botox w walce o młody wygląd

Odmładzanie przy użyciu botoksu zawsze budziło wiele kontrowersji. Metoda ma zapewne tyle samo przeciwników, co zwolenników. Jedno jest pewne. Botoks zapewnia efekty wygładzenia i spłycenia zmarszczek, jakich nie jesteśmy w stanie osiągnąć stosując najlepsze i najdroższe kremy. Zabieg wstrzyknięcia botoksu przeprowadzany jest w sposób bezpieczny, przez doświadczonych lekarzy. Tacy specjaliści wiedzą, w jaki sposób uzyskać naturalny efekt odmłodzonej skóry.

Botox w leczeniu nadpotliwości

Problem nadpotliwości wielu osobom spędza sen z powiek. Tym bardziej, jeśli prowadzą one aktywny tryb życia. Idealnym sposobem na leczenie nadmiernej potliwości jest poddanie się zabiegowi z zastosowaniem toksyny butolinowej, czyli botoksu. Polecany jest on wszystkim osobom, które chcą pozbyć się tej przykrej dolegliwości w szybki i skuteczny sposób.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. W pierwszej kolejności miejsce wzmożonej potliwości pokrywane jest preparatem, który pomaga określić gdzie i jaką dawkę botoksu należy zaaplikować. Następnie lekarz dokonuje cienką igłą nakłóć śródskórnych, które umożliwiają podanie odpowiedniej ilości toksyny. Czas trwania zabiegu to około 1 godziny. Na jego efekty najczęściej pacjent czeka około dwóch tygodni. Utrzymują się one przez okres 6-12 miesięcy. Po tym czasie zabieg należy powtórzyć.

Istnieją niestety przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu. Należą do nich przede wszystkim:

 • uczulenie na składnik preparatu;
 • infekcja w miejscu podania preparatu;
 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego;
 • ciąża i karmienie piersią;
 • zaburzenia krzepnięcia krwi;
 • stosowanie leków powodujących relaksację mięśni.

Botoks – wskazania i przeciwwskazania

Zabieg z wykorzystaniem botoksu określany jest przez niektórych jako zabieg odmładzający. Ma on na celu widoczne zredukowanie zmarszczek i przywrócenie skórze młodego wyglądu. Toksyna botulinowa polecana jest pacjentom, którzy borykają się z zmarszczkami, problemem nadpotliwości lub bruksizmem. Wykorzystywana jest również w leczeniu migreny oraz alergicznego nieżytu nosa.

Jak w przypadku większości zabiegów istnieją również przeciwwskazania, które uniemożliwiają przeprowadzenie zabiegu. Należą do nich m.in.:

 • grypa, przeziębienie;
 • przyjmowanie niektórych antybiotyków;
 • alergia na botox;
 • przyjmowanie leków rozkurczowych;
 • ciąża i karmienie piersią;
 • zaburzenia krzepnięcia krwi;
 • przewlekłe choroby autoimmunologiczne;
 • uszkodzenia skóry;
 • infekcje skórne;
 • Alzheimer i choroby ALS;
 • choroby nowotworowe skóry.

Efekty zabiegu z użyciem botoksu

Pierwsze efekty poddania się zabiegowi przy użyciu botoksu widoczne są już po kilku dniach od jego wstrzyknięciu. Wtedy też mięśnie, w które wstrzyknięto botoks stają się osłabione. Finalne rezultaty są widoczne po około 10 – 14 dniach od zabiegu. Utrzymują się przez okres 4 – 6 miesięcy. Są to jednak informacje szacunkowe. Pojawienie się efektów i czas ich utrzymania się to indywidualna kwestia każdego z pacjentów.

Umów się na wizytę

Potrzebujesz pomocy? Fachowego doradztwa i skutecznego leczenia w komfortowych warunkach, pod okiem wykwalifikowanego personelu? Zapraszamy! Nasi specjaliści czekają na ciebie.

EstheDent
ul. Grójecka 214, lok. U-9,
02-390 Warszawa Ochota
pon.-pt.: 10.00-20.00

2021 Esthedent. Projekt i wdrożenie: onespark.pl.