Grzybica jamy ustnej – Przyczyny i Leczenie
Czym jest grzybica jamy ustnej?
Grzybica jamy ustnej jest najczęściej występującą choroba błon śluzowych jamy ustnej. Kandydoza (tak inaczej określa się to schorzenie) wywoływana jest przez drożdżaki z rodzaju Candida.
Często objawy choroby są niepozorne. Pojawiają się zajady, biały nalot na języku, odczuwalna jest suchość w jamie ustnej lub pieczenie. Żadnej z tych dolegliwości nie należy jednak bagatelizować. Nieleczona grzybica jamy ustnej doprowadzić może do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Grzybica występuje w dwóch postaciach klinicznych: ostrej i przewlekłej. Może mieć charakter pierwotny, co oznacza, że typowe objawy obejmują tylko obszar jamy ustnej. W przypadku wtórnego charakteru, zamiany rozprzestrzeniają się na błony śluzowe i skórę innych części ciała.
Kiedy najczęściej dochodzi do grzybicy jamy ustnej?
Grzybica jamy ustnej atakuje najczęściej osoby, u których stwierdzono zaburzenia w funkcjonowaniu układu immunologicznego. Dotyczy to zarówno zaburzeń nabytych, jak i wrodzonych. Grzybica ust często diagnozowana jest również po przebytych infekcjach bakteryjnych lub wirusowych.
Zaburzenia hormonalne, którymi charakteryzują się choroby tarczycy lub niedoczynność nadnerczy również są częstą przyczyną grzybicy. Jej pojawieniu się sprzyjają także zaburzenia metaboliczne (cukrzyca) jak i niewłaściwa dieta, uboga w składniki odżywcze takie jak witamina C, kwas foliowy czy żelazo.
Ważną rolę odgrywa właściwa higieny jamy ustnej oraz odpowiednia dbałość o stan uzębienia. Ubytki próchnicze, zmiana flory bakteryjnej, stany zapalne jamy ustnej, mechaniczne urazy zębów sprzyjają pojawieniu się schorzenia, jakim jest grzybica języka.
Kandydoza – grzybica jamy ustnej – jak ją rozpoznać?
Grzybica jamy ustnej, czyli inaczej kandydoza charakteryzuje się różnego rodzaju objawami. Do najczęściej spotykanych symptomów należą m.in.:
- biały nalot na języku lub podniebieniu;
- owrzodzenia w jamie ustnej;
- suchość w ustach;
- uczucie pieczenia podczas jedzenia lub przełykania śliny;
- nieprzyjemny zapach wydobywający się z jamy ustnej;
- ból dziąseł i/lub języka;
- pęknięcia w kącikach ust (tzw. zajady).
Są to dość typowe, a zarazem uciążliwe objawy, które powinny skłonić pacjenta do jak najszybszej wizyty u lekarza. Specjalista dokona rozpoznania na podstawie fachowego wywiadu klinicznego. Jeśli zajdzie konieczność zleci dodatkowe badanie mykologiczne z antymykogramem. Dzięki temu zostanie wdrożone właściwe i przede wszystkim skuteczne leczenie.
W jaki sposób leczyć grzybicę jamy ustnej?
Odpowiednie leczenie grzybicy jamy ustnej powinno być poprzedzone wykonaniem badania mykologicznego z antymykogramem. Jego wyniki pozwolą lekarzowi określić szczep drożdżaków oraz ich odporność na poszczególne rodzaje antybiotyków. Najczęściej stosuje się leki miejscowe. W poważniejszych przypadkach koniecznym okazuje się wdrożenie leczenia ogólnego.
Oprócz zastosowania właściwych leków, w leczeniu kandydozy ważna jest również odpowiednia dieta. Jadłospis nie powinien zawierać owoców, cukru czy produktów z białej mąki. Warto sięgać za to po warzywa i produkty bogate w witaminę C, żelazo lub cynk.
Grzybica jamy ustnej – do jakiego lekarza warto się zgłosić?
Wiele osób zastanawia się, do jakiego specjalisty się udać, gdy zaczynają podejrzewać u siebie kandydozę. Lekarza od grzybicy jamy ustnej znajdziemy w dobrym gabinecie stomatologicznym. Periodontolog (bo o nim mowa), to stomatolog, który zajmuje się leczeniem chorób przyzębia oraz chorób błony śluzowej jamy ustnej.
Do periodontologa warto udać się w przypadku grzybicy, jak również pojawienia się aft lub liszaja płaskiego. Taki specjalista będzie w stanie określić przyczyny pojawiających się zmian, co zwiększy skuteczność i bezpieczeństwo leczenia.
Domowe sposoby na grzybicę jamy ustnej
Leczenie farmakologiczne w przypadku kandydozy jest niezbędne. Istnieją jednak domowe sposoby na grzybicę jamy ustnej, które będą łagodzić jej nieprzyjemne objawy. Produkty używane podczas takich domowych zabiegów mają właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Należą do nich m.in.:
- czosnek – to naturalny antybiotyk, najlepiej spożywać 2 ząbki dziennie;
- żel aloesowy – ma właściwości bakteriobójcze, należy nim smarować miejsca, w których pojawiły się zmiany;
- olej z oregano – hamuje namnażanie się drożdżaków i działa antybakteryjnie, należy zmieszać kilka kropel z oliwą z oliwek i nasmarować zmienione chorobowo miejsca;
- roztwór z wody utlenionej i sody oczyszczonej – należy płukać usta płynem przygotowanym z 3 łyżeczek 3% wody utlenionej i łyżeczki sody oczyszczonej;
- olejek z drzewa herbacianego – usta należy płukać płynem z wody i kilku kropel olejku, to złagodzi objawy grzybicy jamy ustnej.
Leki na grzybicę jamy ustnej
Leczenie grzybicy jamy ustnej powinno być prowadzone pod kontrolą lekarza, który wdroży odpowiednie leki na grzybicę jamy ustnej. Tylko wtedy mamy pewność, że kuracja będzie prowadzona w bezpieczny i skuteczny sposób.
Najczęściej stosowanym lekiem jest nystatyna w postaci zawiesiny. Posiada ona właściwości przeciwgrzybiczne i aplikowana jest bezpośrednio na miejsca zmienione chorobowo. Miejscowym działaniem charakteryzują się również klotrimazol w płynie oraz mikonazol w żelu. W przypadku, kiedy miejscowe leczenie się nie sprawdza, to stosuje się leki doustne jak flukonazol, itrakonazol i amfoterecyna B.
Leki bez recepty na grzybicę jamy ustnej działają z reguły pomocniczo w całym procesie leczenia. Popularny jest chlorchinaldol, który ma właściwości przeciwgrzybiczne. Dostępny w postaci tabletek do ssania. Często zalecana jest również chlorheksydyna w postaci płynu do płukania. Działa antyseptycznie. Sprawdza się w łagodzeniu bólu i uczucia dyskomfortu.
Jak zapobiegać grzybicy jamy ustnej?
Grzybica jamy ustnej to schorzenie, którego z pewnością można uniknąć. Odpowiednia profilaktyka w zakresie grzybicy jamy ustnej opiera się o kilka nieskomplikowanych nawyków, do których należą:
- regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym;
- odpowiednia higiena jamy ustnej;
- unikanie pokarmów bogatych w cukry proste;
- zażywanie probiotyków podczas kuracji antybiotykowej;
- stosowanie diety niskowęglowodanowej;
- unikanie palenia papierosów;
- rezygnacja z nadmiernego zażywania leków.
//BLOG
Jesteśmy na czasie

18 sierpnia 2022
Czym jest higienizacja zębów?
Pierwszy kontakt z gabinetem stomatologicznym to zazwyczaj przegląd profilaktyczny. Za nim jest zalecana higienizacja – i to krok do zdrowia. Mówiąc wprost, higienizacja to inaczej zabieg czyszczenia zębów. Zaczyna się on od skalingu. Czyli od usunięcia kamienia nazębnego, który zbiera się w okolicach przy dziąsłowych, ale również i pod dziąsłem. Następnie higienistka wykonuje piaskowanie – […]
Czytaj dalej

18 sierpnia 2022
Choroby przyzębia i ich wpływ na organizm
Paradontoza, czyli choroba infekcyjna tkanek przyzębia jest tragiczną w skutkach chorobą, która wciąż pozostaje poważnym problemem wielu pacjentów. Jak powstaje, jakie są objawy i co ma na nią wpływ? Wiedza społeczeństwa na temat paradontozy i pierwszych objawów jest wciąż niewielka. Pacjenci często lekceważą pierwsze oznaki problemu, ponieważ we wczesnym stadium objawy nie są specyficzne tj. […]
Czytaj dalej
31 marca 2022
Ropień zęba – leczenie i przyczyny powstania
Czym jest ropień zęba? Ropień zęba to stan zapalny, który pojawia się w okolicy tkanek otaczających wierzchołek korzenia. W wyniku ich uszkodzenia i zniszczenia powstaje zbiornik, który wypełnia ropa. W niej znajdują się bakterie oraz resztki obumarłych komórek. Pojawiające zmiany są bardzo bolesne. Ich pojawienie powinno stać się sygnałem do jak najszybszej wizyty u specjalisty. […]
Czytaj dalej