Strona Główna  »  Bez kategorii   »   Choroby przyzębia i ich wpływ na organizm
2022-08-18
Bez kategorii

Choroby przyzębia i ich wpływ na organizm

Paradontoza, czyli choroba infekcyjna tkanek przyzębia jest tragiczną w skutkach chorobą, która wciąż pozostaje poważnym problemem wielu pacjentów. Jak powstaje, jakie są objawy i co ma na nią wpływ?

Wiedza społeczeństwa na temat paradontozy i pierwszych objawów jest wciąż niewielka. Pacjenci często lekceważą pierwsze oznaki problemu, ponieważ we wczesnym stadium objawy nie są specyficzne tj. Krwawienie dziąseł podczas szczotkowania, ich obrzęk, rozpulchnienie, obecność kieszonek dziąsłowych, nieprzyjemny zapach z ust, obnażenie szyjek zębów czy związana z tym nadwrażliwość.


Do natychmiastowej wizyty u specjalisty powinien skłonić wydłużony wygląd zęba oraz jego ruchomość.


Czynniki ryzyka parodontozy to nieodpowiednia higiena jamy ustnej, palenie tytoniu, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, osteoporoza, predyspozycje genetyczne i infekcje niektórymi bakteriami.
Istnieje wiele badań, które wskazują na związek chorób przyzębia z chorobami sercowo-naczyniowymi, udarem mózgu, miażdżycą, chorobą Alzheimera, nowotworami, chorobą wrzodową, zapaleniem płuc, kłębuszkowym zapaleniem nerek, osteoporozą, reumatoidalnym zapaleniem stawów, czy przedwczesnymi porodami.
Konsekwencje nieleczonych chorób dziąseł pod postacią utraty zębów to problem estetyczny, który obniża samoakceptacje, ale przede wszystkim funkcjonalny, który przekłada się na problemy z przeżuwaniem, zaburzenia mowy, czy kłopot z układem pokarmowym. Do tego dochodzi ryzyko groźnych powikłań ogólnoustrojowych takich jak cukrzyca czy choroby krążenia.
Właściwa higiena jest elementem prewencji, więc jest niezbędna. Zaleca się szczotkować zęby po każdym posiłku, nitkować zęby 2 razy dziennie. Zamiast nici możemy stosować irygatory wodne lub szczoteczki interdentalne.
Pamiętajmy, że najważniejszą przyczyną powstania chorób przyzębia, które atakują dziąsła i tkanki otaczające ząb, jest bakteryjna płytka nazębna powstająca na skutek zaniedbań w higienie jamy ustnej.
Szczotkując zęby zbyt rzadko, ale też niedokładnie, zapominając o czyszczeniu szczelin międzyzębowych narażamy się na powstanie kamienia nazębnego, który może usunąć już tylko dentysta, czy higienistka stomatologiczna podczas profesjonalnych zabiegów w gabinecie.

Grzegorz Wiktorowski

Lekarz Dentysta

Absolwent Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie Wydziału Lekarsko - Stomatologicznego. Interesuję się protetyką, stomatologią zachowawczą, chirurgią stomatologiczną, stomatologią dziecięcą. Jego Pasją jest medycyna estetyczna. Stale doskonali swoje umiejętności, aby każdego dnia świadczyć usługi na najwyższym poziomie.

sprawdź profil

//BLOG

Jesteśmy na czasie

18 sierpnia 2022

Czym jest higienizacja zębów?

Pierwszy kontakt z gabinetem stomatologicznym to zazwyczaj przegląd profilaktyczny. Za nim jest zalecana higienizacja – i to krok do zdrowia. Mówiąc wprost, higienizacja to inaczej zabieg czyszczenia zębów. Zaczyna się on od skalingu. Czyli od usunięcia kamienia nazębnego, który zbiera się w okolicach przy dziąsłowych, ale również i pod dziąsłem. Następnie higienistka wykonuje piaskowanie – […]

Czytaj dalej

18 sierpnia 2022

Choroby przyzębia i ich wpływ na organizm

Paradontoza, czyli choroba infekcyjna tkanek przyzębia jest tragiczną w skutkach chorobą, która wciąż pozostaje poważnym problemem wielu pacjentów. Jak powstaje, jakie są objawy i co ma na nią wpływ? Wiedza społeczeństwa na temat paradontozy i pierwszych objawów jest wciąż niewielka. Pacjenci często lekceważą pierwsze oznaki problemu, ponieważ we wczesnym stadium objawy nie są specyficzne tj. […]

Czytaj dalej

31 marca 2022

Ropień zęba – leczenie i przyczyny powstania

Czym jest ropień zęba? Ropień zęba to stan zapalny, który pojawia się w okolicy tkanek otaczających wierzchołek korzenia. W wyniku ich uszkodzenia i zniszczenia powstaje zbiornik, który wypełnia ropa. W niej znajdują się bakterie oraz resztki obumarłych komórek. Pojawiające zmiany są bardzo bolesne. Ich pojawienie powinno stać się sygnałem do jak najszybszej wizyty u specjalisty. […]

Czytaj dalej

Umów się na wizytę

Potrzebujesz pomocy? Fachowego doradztwa i skutecznego leczenia w komfortowych warunkach, pod okiem wykwalifikowanego personelu? Zapraszamy! Nasi specjaliści czekają na ciebie.

EstheDent
ul. Grójecka 214, lok. U-9,
02-390 Warszawa Ochota
pon.-pt.: 10.00-20.00

2021 Esthedent. Projekt i wdrożenie: onespark.pl.